Shuto Orizari, jedna z dzielnic Skopje, stolicy Macedonii, jednocześnie jedno z największych skupisk romskich na świecie. Według nieoficjalnych danych potwierdzonych w rozmowach z miejscowymi, Shutka liczy 50 tyś mieszkańców, czyli całkiem sporo. Jest jedynym miejscem w Europie, gdzie romani jest oficjalnym językiem. Również administracyjnym gospodarzem dzielnicy jest Rom.

Chodzę ulicami świątecznej w tym czasie dzielnicy. Zamożne domy z ostentacyjnymi zdobieniami i przesadną według naszych standardów architekturą, oraz całe kwartały ulic z dykty i falistej blachy.

Ruch spory, przedświąteczne przygotowania. Zewsząd dochodzi pobekiwanie jagniąt zwiezionych z okolicy na świąteczną ucztę.

Jagnięta zarzynane i oprawiane bezpośrednio na chodniku, mogą wzbudzać mieszane uczucia u tych, dla których mięso to tylko zawartość próżniowych opakowań ze sklepowej półki. Z wielkomiejskiego zgiełku można wyłowić Bachtałe Ederlezi, czyli życzenia szczęśliwego Ederlezi, jednego z ważniejszych na Bałkanach Świąt, celebrowanego szczególnie przez Romów.

Ederlezi, inaczej Durdevdan kultywowane jest w cygańskich domach w tradycyjny sposób.

Tradycja to dekorowanie domów kwitnącymi, czy zielonymi gałązkami drzew. Woda do mycia z dodatkiem wiosennych kwiatów, czy przemywanie rąk w przykościelnych studniach. Dwudniowe święto ma charakter typowo rodzinny, obchodzone jest przy suto zastawionym stole, z grilowaną jagnięciną jako tradycyjną świąteczną potrawą w roli głównej. Zewsząd dobiega muzyka w wykonaniu chodzących od domu do domu grajków z tradycyjnymi w rejonie instrumentami dętymi.

Świąteczny nastój narasta, wieczorem wszędzie słychać śpiewy, widać tańczących i ucztujących odświętne ubranych ludzi.

Obchodzone według kalendarza gregoriańskiego 6 i 7 maja święto, ma stary pogański rodowód. Jest świętem równonocy, nadejścia wiosny. Współcześnie święto jest również dniem Świętego Jerzego. Jeżeli potrzebujesz powodu do świętowania i zabawy - masz wybór.